Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!
- 5
Wyłoniliśmy zwycięzców konkursu kaligraficznego
21 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, 40 chętnych uczniów klas IV - VIII wzięło udział w konkursie kaligraficznym pt. „W średniowiecznym skryptorium” połączonym z przepisywaniem poetyckich tekstów literackich polskich noblistów.
Komisja konkursowa do oceny wzięła pod uwagę 19 prac. Nazwiska autorów kaligraficznie przepisanych utworów zostały ukryte, zaś pracom nadane zostały numery.
Cała społeczność szkolna uczestniczyła w tajnym głosowaniu. Komisja zliczyła głosy, zaś wyniki zostały ogłoszone na szkolnym apelu 5 marca 2025 r.. Dyrektor szkoły p. Jolanta Koszykowska wręczyła dyplomy oraz nagrody wyróżnionym uczennicom:
I miejsce – Alicja Domeracka z kl. V
II miejsce – Iga Wiśniewska z kl. V
III miejsce – Patrycja Kozińska z kl. VII.
Nagrodzonym dziewczętom gratulujemy, to były wybitne prace:)8
,,Powstanie '44 - Bitwa o Polskę" - żywa lekcja historii
W środę 5 marca gościliśmy w naszej szkole na ul. Osiedlowej grupę rekonstrukcyjną „Rekonstrukto - historia eksperymentalna”.Uczniowie klas II – VIII wzięli aktywny udział w rekonstrukcji historycznej, podczas której przedstawione zostały losy Polaków i naszej Ojczyzny od momentu wybuchu II wojny światowej do Powstania Warszawskiego w 1944 roku.
W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję zobaczyć prawdziwe elementy uzbrojenia, przymierzyć hełmy czy maski gazowe oraz stawali się też przez moment młodymi powstańcami walczącymi o wolność Warszawy. Wcielali się w role tych, którzy na polu bitwy ratowali życie rannym.
Występ Grupy Artystycznej ,,Rekonstrukto" pokazał, że historia może być żywa i zrozumiała dla młodych pokoleń oraz inspirować do refleksji nad znaczeniem wolności i patriotyzmu.4
POTYCZKI SPORTOWO - PROFILAKTYCZNE
Dzieci z klas I - III uczestniczyły w potyczkach sportowo - profilaktycznych, które połączone były z edukacją profilaktyczną. Uczestnicy projektu rozwijali umiejętności życiowe, pokonywania trudności, radzenia sobie z krytyką - tym samym aktywnie brali udział w warsztatach. Zwycięzcami potyczek sportowo-profilaktycznych okazali się: Oskar, Miłosz, Agata, Marysia, Mikołaj. Srebrne medale otrzymali: Kalina i Krystian, a brązowymi poszczycić się mogą: Sandra, Pola oraz Antek. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze ufundowane przez Gminną Komisję Do Spraw Rozwiązania Problemów Alkoholowych.
WYSTAWA VAN GOGH & Friends
Ostatniego dnia lutego (28.02) grupa uczniów z naszej szkoły odwiedziła w Gdańsku, w Amber Expo, zupełnie nową, największą immersyjną wystawę pt. „VAN GOGH & Friends”. Wystawa zaimponowała nie tylko rozmiarem, ale również bogactwem treści artystycznych i merytorycznych. W specjalnie zaadaptowanej immersyjnej przestrzeni 360 nasi widzowie podziwiali dzieła Vincenta van Gogha oraz siedmiu innych impresjonistów, obejrzeli fantastyczne instalacje oraz galerię obrazów, a dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) zanurzyli się w magicznym świecie malarstwa.
Choć dzieła Vincenta van Gogha stanowią jeden z głównych punktów tej niezwykłej wystawy, VAN GOGH & Friends oferuje znacznie więcej niż tylko prace samego van Gogha. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć kultowe obrazy siedmiu innych wielkich artystów tego okresu, takich jak Claude Monet, Edgar Degas, Paul Gauguin, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Henri de Toulouse-Lautrec i Paul Signac. Dzięki najnowocześniejszej technologii, ikoniczne obrazy ożyły na oczach widzów, a ich piękne kompozycje i kolorystyka zapewniły niezapomniane emocje i wrażenia na najwyższym poziomie.
Ogromne wrażenie wywarła Strefa Immersyjna: Sztuka, Światło i Muzyka. Był to mponujący spektakl, gdzie na ogromnych ekranach, podłodze i kolumnach ożywają wielkoformatowe obrazy, otulone światłem, kolorami i muzyką z epoki. Wszystkich oczarował piękny klimat impresjonistycznych pejzaży, słonecznych pól kwiatów i ulotnych chwil uchwyconych na płótnach mistrzów.12
Lekturowe pudełko - "Mały Książę"
Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Niektórzy tworzą komiksy, inni przygotowują lapbooki lub książki obrazkowe. Uczniowie klasy siódmej zmieścili ostatnio treść książki w pudełkach po butach .
Zadanie polegało na tym, że siódmoklasiści umieścili w pudełkach „skarby” łączące się z treścią lektury, nad którą pracowaliśmy – a była to lektura „Mały Książę”. W pudełku musiało znaleźć się kilka przedmiotów kojarzących się z lekturą np. rysunki, figurki z plasteliny, nakrętek, papieru itd. Poza tym w pudełku mogli zamieścić również cytat z lektury.
Dzięki takiemu zadaniu młodzi ludzie nie tylko mają szansę wykazać się pomysłowością, udowodnić, że znają treść książki, ale przede wszystkim trenują umiejętność argumentowania, a także pracują nad estetyką i uczą się współpracy w grupie. Zadanie okazało się i przyjemne, i pożyteczne! Efektami swojej pracy podzielili się ze społecznością szkolną.11
Wędrowali do Fiszewa, by uczcić pamięć powstańców
Do najbardziej brutalnej akcji Prusaków przeciwko polskim powstańcom doszło 27 stycznia 1832 r. we wsi Fiszewo. Od kul pruskiej piechoty zginęło 9 bezbronnych Polaków, a 12 zostało rannych. Pomimo prób tuszowania wydarzenia przez władze pruskie, o masakrze w Fiszewie zrobiło się głośno w całej Europie.
Adam Mickiewiczem w „Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” napisał: „Przez męczeństwo żołnierzy zamordowanych w Fischau przez Prusaków – wybaw nas Panie.”822 lutego 2025r. odbył się 53. Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego.
Organizatorami tego przedsięwzięcia byli między innymi: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu, Urząd Gminy w Gronowie Elbląskim, Zespół Szkół w Gronowie Elbląskim, Ochotnicza Straż Pożarna z Fiszewa i Gronowa Elbląskiego.
Nasza grupa turystyczna "Tuptusie" kolejny raz dzielnie pokonała pieszą trasę do Fiszewa.
Uroczystości odbyły się pod pomnikiem "GLORIA VICTIS - W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM POWSTANIA LISTOPADOWEGO POLEGŁYM W FISZEWIE.
Pod pomnikiem ofiar delegacje uczestników złazu złożyły wiązanki kwiatów, zapaliły znicze.
W budynku Zespołu Szkół na ulicy Osiedlowej czekały na strudzonych piechurów pyszna grochówka oraz słodka kawiarenka, do której zaprosilł Samorząd Uczniowski.
Nasi uczniowie odnieśli spektakularne sukcesy w konkursach: krajoznawczo – historycznym (II miejsce – Fabian Raba) oraz recytatorsko wokalnym (I miejsce – Pola Szydło, II miejsce Julia Dorosz i Zuzanna Chochel).3
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Język ojczysty stanowi nie tylko narzędzie komunikacji, ale przede wszystkim fundament tożsamości kulturowej i narodowej. 21 lutego uczniowie Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim wzięli udział w wielu aktywnościach zaproponowanych przez nauczycielki języka polskiego.
19Klasy IV - VIII wzięły udział w potyczkach sportowo - językowych. Liczyła się nie tylko wiedza, ale również sprawnośc fizyczna. Zasady ortograficzne, frazeologizmy - nie były takie straszne.
14Kolejnym wyzwaniem dla naszych uczniów była wizyta w „Średniowiecznym skryptorium”.
Przed wynalezieniem druku kopie książek musiały być pisane ręcznie. Skryba otrzymywał książkę do kopiowania i żmudnie zapisywał każde słowo atramentem za pomocą gęsiego pióra.
W okresie średniowiecza skryptorium było podstawowym obiektem w klasztorach. W pomieszczeniu, w którym przepisywano księgi, ustawionych było zwykle od kilku do kilkunastu ukośnych pulpitów, a przy każdym z nich pracowali mnisi - skrybowie zajmujący się przepisywaniem ksiąg oraz iluminatorzy ozdabiający karty wzorami i liniami. W skryptorium niezbędne były kałamarze, scyzoryki i pióra. W trakcie długiego procesu powstawały księgi ręcznie przepisywane gęsim piórem na pergaminie, bogato ozdabiane inicjałami czy całostronicowymi miniaturami. Zwieńczeniem pracy były kosztowne oprawy, często stawały się wyjątkowymi dziełami sztuki.40 młodych adeptów sztuki pisarskiej z klas IV – VIII wzięło udział w warsztatach kaligraficznych oraz przystąpiło do konkursu na najpiękniej przepisany tekst wybranego polskiego literackiego noblisty.
Uczestnicy w czasie zajęć poznali dokładnie rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz kolejne etapy powstawania książki rękopiśmiennej. O historii książki, a także o tajnikach pracy w średniowiecznym skryptorium, opowiedziały uczniom nauczycielki języka polskiego.
Organizacja Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w szkole stała się okazją do tego, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego. Zamierzamy promować poprawne posługiwanie się językiem ojczystym w mowie i w piśmie nie tylko od święta, ale i na co dzień.
“Opowiadaj mi tak” - koncert
Opowiadaj.
Nikt nie opowiada tak, jak ty.
Choć bajeczki te na pamięć znam.
Jakże wszystko to cudownie brzmi...Słowa piosenki Zbigniewa Wodeckiego stały się myślą przewodnią widowiska muzycznego, które przygotował Samorząd Uczniowski Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu.
Klasy VI, VII oraz VIII 17 lutego miały okazję uczestniczyć we wspaniałej, wspólnej inicjatywie Dyrekcji, Rady Rodziców, pedagogów, uczniów, absolwentów i przyjaciół szkoły.
Muzyczne przeboje porwały całą publiczność, zaś sala koncertowa wypełniła się ludźmi, którzy pragnęli wysłuchać pięknych utworów w ciekawych aranżacjach, wykonywanych z pasją przez młodych artystów naszego miasta.8
WALENTYNKI
- 314
Udział w akcji sklepów sieci LIDL "Szkoły pełne Talentów""
Rekrutacja do kl.1 oraz przedszkola - informacje
Najlepsi uczniowie ze stypendiami
Nasza drużyna ferie rozpoczyna
- 16293119253520
PODSUMOWANIE I SEMESTRU w roku szkolnym 2024/2025
Bezpieczne ferie zimowe
Piżama Party – bal karnawałowy
W ostatni dzień pierwszego półrocza, tuż przed feriami zimowymi 24 stycznia, uczniowie klas IV-VIII włączyli się w szkolne „piżama party”, przebrali się w ulubione piżamy i kapcie. Karnawałowa zabawa przyniosła wiele śmiechu, zabawy, tańców i muzyki, nie zabrakło konkursów oraz kolorowych korowodów.
W holu przystrojonym balonami, serpentynami, kolorowymi maskami rozpoczął się bal zorganizowany przez Samorząd Szkolny. W tym roku był to nietypowy – Piżamowy Bal Karnawałowy. Było bardzo kolorowo i wesoło. Poza szalonymi pląsami, do największych przebojów, gdzie wodzirejami były Panie Anetta i Dorota, uczniowie radośnie pląsali w rytm muzyki. Wszyscy mieli okazję wziąć udział w różnych konkursach. Przy wspólnej, wesołej zabawie szybko mijał czas. W trakcie piżamowego show czekał słodki bufet. Pyszności przygotowali sami uczniowie.
Wszyscy wspaniale się bawiliśmy – czego dowodem są zdjęcia w galerii – zapraszamy do oglądania!1113
Pasowanie na czytelnika
22 stycznia 2025 roku w naszej bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekali na to wydarzenie, ponieważ mogli po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak zachowywać się w bibliotece, w jaki sposób wypożyczamy i oddajemy książki oraz zachowujemy ład i prządek na półkach. Poznali również zasady poszanowania książek. W nawiązaniu do Dnia Kubusia Puchatka, który obchodzimy 18 stycznia, wysłuchali przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Chętnie też opowiadali o swoich ulubionych bohaterach literackich.
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy składali uroczyste przyrzeczenia, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Z okazji tej uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki „Wnuczka antykwariusza” podarowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek".
Głównym celem tego wydarzenia było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Naszych najmłodszych czytelników zapraszamy do biblioteki i życzymy ciekawych przygód w zaczarowanym świecie książek.27
Samorząd Uczniowski promuje czytelnictwo
- 9
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Słowa Wisławy Szymborskiej zainspirowały członków Samorządu Szkolnego do realizacji pomysłu pt. „CZYTANIE Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM”. W środę i czwartek, (22 i 23 stycznia) wicedyrektor szkoły oraz przedstawiciele SU z ulicy Osiedlowej na przerwach czytali społeczności szkolnej wybrane „Legendy polskie” oraz „Legendy warszawskie”. Nasi słuchacze byli zachwyceni. Mogli przekonać się, że czytanie to frajda, w końcu książki są nieskończonym źródłem zabawy i wiedzy, zaś my dostrzegamy gołym okiem, że wspólne czytanie pobudza w nas pozytywne emocje, wprowadza w świat wyobraźni, integruje. Uczy nie tylko odpowiedzialności, ale także poczucia humoru i dobrej zabawy.
Życzenia świąteczne
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie