• Światowy Dzień Drzewa

          • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Celem święta jest zachęcenie do sadzenia i ochrony drzew, a także promowania codziennych nawyków w oparciu o bardziej ekologiczne działania. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.
            Drzewa są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen oraz dostarczają cennego surowca.
            W tym roku uczniowie naszej szkoły, zwłaszcza czwartoklasiści aktywnie włączyli się w ekologiczne działania. Zgodnie z kilkuletnią tradycją zasadzili drzewko, które nie tylko upiększy nasz szkolny teren, ale przede wszystkim przyczyni się do zmniejszenia efektu cieplarnianego.

          • Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

          • 9 października obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów.
            Listy mają ogromną wartość nie tylko dla samych nadawców i odbiorców, ale także w odtworzeniu historii. Stara korespondencja jest często cennym dokumentem, informacją i źródłem historycznym.Dziś żyjąc w dobie smsów, e-maili, emotek, portali społecznościowych itp. ciężko docenić wagę papierowej korespondencji, a młodzi ludzie przyzwyczajeni do krótkich informacji, obrazkowego wyrażania emocji mają często problem przelania swoich uczuć na papier.
            W naszej szkole od lat propagujemy zwyczaj pisania llistów, wysyłamy kartki z życzeniami i pozdrowieniami, piszemy listy do bliskich i przyjacół. Dlatego na lekcjach bibliotecznych oraz języka polskiego, nauczyciele przypominają zasady konstruowania listów.
            Dodatkowo zachęcamy wszystkich uczniów w szkole do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Pisania Listów:
            "Drogi Uczniu! Napisz list do kolegi, koleżanki lub do innej osoby,w którym polecisz, zareklamujesz swoją ulubioną lub ostatnio przeczytaną książkę".
            List musi zawierać wszystkie jego elementy. Najlepiej gdyby był włożony w kopertę samodzielnie wykonaną i odpowiednio zaadresowaną. Na listy czekamy do 16 października.

            Podczas lekcji bibliotecznej czwartoklasiści redagują list do Pani Jesieni.

            Na lekcji języka polskiego uczniowie w liście starają się przekonać pana Ambrożego Kleksa, aby przyjął ich w progi Akademii.

          • Europejski Dzień Języków 2023

          • 26 września to dzień, w którym po raz kolejny obchodzony jest „Europejski Dzień Języków”,
            3 października, aby świętować różnorodność językową oraz promować uczenie się języków obcych, nauczycielki  języka angielskiego oraz niemieckiego podjęły się organizacji szeregu działań, które miały na celu uwrażliwienie uczniów na ważną rolę znaczenia znajomości języków obcych we współczesnym świecie. Różnorodnymi aktywnościami zachęciły ich do nauki języków europejskich narodów.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

          • Społeczność naszej szkoły uwielbia książki, dlatego też postanowiliśmy przyłączyć się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który corocznie wypada 29 września. A dlaczego tego dnia?
            29 września 1882 roku urodziła się Janina Porazińska – poetka, prozaiczka i twórczyni literatury dziecięcej.
            Jako że celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa, nauczycielki zachęciły społeczność klas IV - VIII do czytania. Hol szkolny w piątkowy poranek zamienił się w przytulną salę, w której młodzi miłośnicy literatury wysłuchali "Bajek" Krasickiego. Fachową dykcją zachwyciły wszystkich nasze Panie Dyrektorki. Publiczność słuchała z zapartym tchem utworów: "Przyjaciele", "Wilk i owce", "Szczur i kot" oraz wielu innych w ich wykonaniu.
            Zachęcamy wszystkich uczniów, aby Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, nie był tylko jednym dniem, ale codziennością w życiu młodego czytelnika

            Przedszkolaki  oraz uczniowie klas młodszych (1-3)  włączyli się też do akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Z zainteresowaniem słuchali czytanych przez uczniów klas starszych tekstów .

          • CHŁOPCOM W DNIU ICH ŚWIĘTA...

          • Dzień Chłopaka wpisał się już na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych. Tego dnia na naszych chłopaków czekała niespodzianka. Na apelu żeńska część naszej społeczności przygotowała występy artystyczne, były piosenki, wspólne tańce, życzenia skierowane do solenizantów od przewodniczącej Samorzadu Szkolnego. Było głośno i radośnie.

          • Europejski Tydzień Sportu Szkolnego - dołączyliśmy do święta ruchu!

          • #BeActive #ESSDPoland 

            Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem: #BeActive.
            Tydzień Sportu to inicjatywa Komisji Europejskiej mającej promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie.

            Tegoroczna  IX edycja Europejskiego Tygodnia Sportu (European School Sport Day - ESSD) odbyła się w naszej szkole dniach od 25 do 30 września 2023 r. Sportowe rekordy biły klasy I - VIII. Przez kilka dni trwały rozgrywki w klasach IV - VIII i I-III, uczniowie próbowali swoich sił również w tańcu. Dodatkowo zostały przeprowadzone konkursy skoków na skakance, hula-hop, piłki ręcznej. Odbył się turniej wiedzy o sporcie, bieg terenowy połączony z zadaniami sportowymi.

            Podczas spotkania podsumowującego wszyscy odtańczyli układ z Akademii Lamy, zaś 2 października uhonorowaliśmy najbardziej aktywnych sportowców, wyróżniających się w wybranych dziedzinach, nagrodami. Zostały one ufundowane przez Kierownika Biblioteki.
            Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy uczestniczyli w różnorodnych aktywnościach fizycznych, a także za   zaangażowanie w promowanie zdrowego stylu życia. Do zobaczenia za rok!.

            Rozgrywki w klasach I-III

            Bicie rekordów w klasach IV - VIII

            Bicie rekordów w klasach i-III oraz IV - VIII

            Rozgrywki klasowe, układ taneczny z Akademii Lamy

            Nagrody wręczono najlepszym zawodnikom, którzy zdobyli najwyższe miejsca w skokach na skakance:
            - w grupie dziewczynek:
            1 - Anna Hełminiak,
            2 - Wioletta Boniecka,
            3 - Zuzanna  Cyrankowska,
            - w grupie chłopców:
            1 - Piotr Sobótka,
            2 - Andrzej Sobótka.
            3 - Kacper Świerczewski.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - list do Rodziców

          • 29. września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

            Szanowni Rodzice!
             

                Naukowcy są zgodni, że czytanie ma olbrzymi wpływ na rozwój dziecka.

               Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

               Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.

             Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności  zaspokaja  wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania. Dziecko, któremu czyta się codziennie czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie.   Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Dzieci, którym się czyta będą używały bogatego i pięknego języka, posiądą umiejętności ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy, czyli wartości bardzo ważne w życiu społecznym.

            10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki

            1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
            2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
            3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
            4. Książki wychowują.
            5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
            6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
            7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
            8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
            9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
            10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

            Dajmy, więc szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi!
            Czytajmy dziecku codziennie.

          • Medalowy sukces naszych sztafet

          • 21 września 2023r. w Parku Miejskim „Bażantarnia” w Elblągu odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W zawodach wystartowali uczniowie całego powiatu i miasta Elbląga na dystansie 6 X 800 metrów.
            W kategorii „Powiat”  zawodnicy naszej szkoły zdobyli w drużynach sztafetowych następujące miejsca:
            - chłopcy klasy 7 i 8  - I miejsce
            - dziewczęta klasy 7 i 8 – III miejsce
            - chłopcy i dziewczęta klas 5 i 6 - IV miejsce.

            Organizatorem zawodów był Elbląski Szkolny Związek Sportowy.

            Gratulujemy medalistom oraz trenerkom, które przyczyniły się do sukcesu naszych młodych sportowców!

            Uczestnicy biegów.

            mt

          • Szkolenie uczniów klas 1-3 z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

          • O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować,  dlatego 21 września zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas 1-3 z przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gronowie Elbląskim, który przeprowadził dla uczniów szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas spotkania pan Patryk udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem strażaka -ratownika medycznego. Spotkanie było doskonałą okazją do wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpiecznych zabaw.

             

             

          • Próbna ewakuacja

          • 21 września na ulicy Osiedlowej 6A przeprowadzony został próbny alarm pożarowy. Celem tego działania było przypomnienie uczniom naszej szkoły zasad bezpieczeństwa.
            Akcja została połączona z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej z Gronowa Elbląskiego. Scenariusz działań zakładał uruchomienie sygnału alarmowego, po usłyszeniu którego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując ostrożność, bez paniki, trzymając się wytycznych zawartych w „Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego” oraz „Planie ewakuacji”, opuszczą budynek drogami ewakuacyjnymi. Punkt zborny znajdował się na placu dożynkowym.
            Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w razie niebezpieczeństwa.

            mt

            Uczniowie klas 1- 3 oraz przedszkolaki też wzięły udział w próbnej ewakuacji. Zostali pochwaleni przez strażaków za sprawne i szybkie opuszczenie budynku szkoły.

          • Jesienne biegi przełajowe w Parku Ekologicznym

          • 13 września 2023 r. grupa sportowców naszej placówki wzięła udział w Jesiennych biegach przełajowych w Parku Ekologicznym w Pasłęku. W zawodach udział brały szkoły z całego powiatu elbląskiego. Nasza szkoła drużynowo zajęłą III miejsce w kategorii dziewcząt i chłopców, zaś w generalnej punktacji Szkół w Powiecie Elbląskim uplasowała się na II miejscu w sportowej rywalizacji
            Składamy gratulacje dla trenerek drużyn oraz wszystkich zawodników za zaangażowanie i sportową postawę.

            mt

          • Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności

          • Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczycielki naszego Zespołu Szkół zaangażowały uczniów w zajęcia, które pomogły im odkryć mocne strony i dały im odwagę, by powiedzieć o tym światu.

            Międzynarodowy Dzień Kropki jest akcją, nawiązującą do bestsellerowego picturebooka Petera H. Reynoldsa, Kropka. Główna bohaterka o imieniu Vashti nie chce uczestniczyć w lekcji plastyki – nie wierzy, że potrafi malować i odmawia współpracy. Mądra nauczycielka zachęca dziewczynkę do pracy słowami: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Na drugi dzień praca uczennicy wisi w klasie oprawiona w złotą ramkę i sprawia, że dziewczynka nabiera chęci do działania.
            Nasi uczniowie uczestniczyli dziś, w specjalnie dla nich przygotowanej, kropkowej akcji. Każda klasa ambitnie przyłożyła się do przydzielonych jej działań.
            Akcja została zorganizowana pod egidą Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.2.0

            Dzień Kropki został uwieczniony dzięki sprzętowi zakupionemu dzięki programowi #Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości
            i#LaboratoriaPrzyszlosci

            mt

          • "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI"

          • "Sprzątanie świata – Polska 2023” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 30 lat angażują się w akcję szkoły z całego kraju, grupy sąsiedzkie, rodziny, a także całe miasta, gminy i powiaty. Dzięki wspólnym aktywnościom sprzątają lasy, parki i łąki z setek tysięcy kilogramów śmieci.

            Społeczność uczniowska tradycyjnie włączyła się w tegoroczną 30. jubileuszową akcję. 12 września razem z wychowawcami, powędowała, by posprzątać teren wokół szkoły oraz uliczki Gronowa Elbląskiego.
            Staramy się naszymi akcjami pokazać, że nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, tylko o to, aby przestać śmiecić. Wiemy, że takie akcje mają sens i są potrzebne, aby głośno mówić, że czysta nasza Mała Ojczyzna to nasza wspólna sprawa.

             Klasa VI zadanie wykonała wzorowo.

            Klasa VIII zebrała górę śmieci, która posegregowała zgodnie z przeznaczeniem.

            Zaangażowani w akcję uczniowie klasy IV.

            mt

          • "Klasa z drewna" - realizujemy zwycięski projekt

          • Już wiemy, że w tym roku dzieci naszego Zespołu Szkół będą uczyć się w "KLASIE Z DREWNA". Projekt znalazł się wśród zwycięskich w konkursie ogłoszonym przez Lasy Państwowe.
            Celem konkursu jest propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku.
            Zamierzamy dzięki szerokim działaniom w oryginalny sposób organizować zajęcia terenowe, żywe lekcje przyrody oraz przygotować teren do prowadzenia rekreacji lub zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno.

            Akcja promocyjna, która obwieszczała mieszkańcom gminy Gronowo Elbląskie oraz gmin ościennych realizację projektu, odbyła się 9 września 2023r. podczas Gminnych Dożynek. Delegacja uczniowska spotkała się z leśnikiem, przedstawicielem Lasów Państwowych. Ósmoklasiści wręczali ulotki informacyjne, rozwieszali plakaty.

            #LasyPaństwowe

                                                                                                                                                                                       mt
          • GMINNE DOŻYNKI

          • Dożynki to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. To kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego wsi.
            Podczas tegorocznych dożynek, które odbyły się 9 września, program artystyczny dla publiczności zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.
            Z radosną piosenką na ustach witały jesień przedszkolaki.

            Klaudia, Iza i Paulina zachwyciły energiczną, ludową piosenką "W moim ogródecku".

            Maja z dziewczętami zachęciła publiczność do tańca w rytm piosenki "Solo" Blanki.

            Na dożynkach mogliśmy podziwiać występy artystyczne innych zespołów, solistów z terenu gminy oraz z Malborka, czy Elbląga.

            Nasze artystki na tle dożynkowej scenerii.

            mt

          • "Nad Niemnem" w naszej szkole

          • Narodowe Czytanie odbyło się w całym kraju po raz 12. W tym roku prezydent RP Andrzej Duda zaproponował, by lekturą było „Nad Niemnem, najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, która ukazała się w 1888 roku. Podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

            „Narodowe Czytanie” po raz kolejny w naszej szkole było doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarową pozycją literatury polskiej. W tym roku 8 września włączyli się do kolejnej edycji tej ogólnopolskiej akcji.

            Tworzymy plakaty inspirowane legendą o pierwszych Bohatyrowiczach - Janie i Cecylii.

            Uroczystość szkolna z okazji Narodowego Czytania "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej na pewno na długo zostanie w pamięci wszystkich miłośników literatury, którzy z dumą uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu, które jednocześnie uczyło i bawiło, inspirowało do dalszej przygody z książką.
                                                                                                                                                                                   mt

          • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

          • Uczniowie naszej szkoły zebrali się dzisiaj w hali sportowej, aby rozpocząć kolejny rok szkolny. Przed nimi 10 miesięcy wspólnego rejsu. Pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców podążać będą po wiedzę i doświadczenie. Przed nimi długa droga...

            Uroczysty apel rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Co roku pamiętamy o ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju, dlatego też uczciliśmy minutą ciszy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Był to dzień, który zmienił bieg historii. Dzień, w którym życie wielu ludzi uległo drastycznej zmianie. O napaści na Westerplatte, walce polskich żołnierzy i cywilów mówiła nauczycielka historii Mirosława Tamaka.

            Pani Jolanta Koszykowska- dyrektor Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim powitała na uroczystej akademii uczniów, nauczycieli, rodziców, opowiedziała o zaplanowanych projektach oraz przedstawiła plan pracy na kolejny rok. Pani dyrektor wręczyła również nagrody jubileuszowe trzem nauczycielkom, Paniom Małgorzacie Jabłońskiej, Dorocie Piechotce i Anettcie Witkowskiej.
            Po inauguracji nowego roku szkolnego uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami w celu omówienia planów na nowy rok szkolny.

            mt

          • Zaczynamy nowy rozdział...

          • Organizacja przewozów uczniów kl.1-8 oraz dzieci przedszkolnych w dn.4.09.2023r.(poniedziałek)- godz.odjazdu autobusów z poszczególnych miejscowości

            I autobus
            7.55- Rozgart
            8.00- Różany- most
            8.05- Różany--------> 8.10- Gronowo Elbląskie
            8.30- Karczowiska G.
            8.35- Gajewiec
            8.40- Jasionno-----> 8.50 Gronowo Elbląskie

            II autobus
            8.15- Jegłownik Okrężna------>8.25 Gronowo Elbląskie
            8.35- Fiszewo
            8.40- Dworki------->8.50 Gronowo Elbląskie

            Godziny odwozów:
            10.30- Rozgart, Różany
            10.30- Jasionno
            10.50- Fiszewo, Dworki, Jegłownik Okrężna
            11.00- Karczowiska, Gajewiec

            UWAGA!
            W tym dniu jest tylko jeden kurs. Odbiór dzieci przedszkolnych w późniejszych godzinach we własnym zakresie.

            mt

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Gronowie Elbląskim
      • (+48) 55-231 43 33
      • ul. Osiedlowa 6a 82-335 Gronowo Elbląskie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych