7 grudnia odbył się 20. Złaz Mikołajkowy „Bażantarnia 2024”. Na trasę przebiegającą po terenie elbląskiej Bażantarni wyszła grupa uczestników z naszej placówki.
Bezpośrednim organizatorem złazu był Klub Turystów Pieszych PTTK Delta, działający przy Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu. Celami złazu były: popularyzacja piękna Wysoczyzny Elbląskiej i szlaków turystycznych, rekreacja i wypoczynek poprzez uprawianie turystyki pieszej, realizacja programu edukacji krajoznawczej i przyrodniczej adresowanej do dzieci szkół podstawowych oraz propagowanie rodzinnego wędrowania w ramach akcji PTTK. Nasi piechurzy na trasie zostawiali pokarm dla zwierząt, który został specjalnie na tę okazję przyniesiony.
Zakończenie Złazu odbyło się na Polanie Boisko, gdzie czekało ognisko, a przy nim pieczenie kiełbasek. Finalnie wszyscy otrzymali słodki poczęstunek od Mikołaja oraz dyplomy dla drużyn.
20. Złaz Mikołajkowy „Bażantarnia 2024”
- 13
Czwartoklasiści wizytą u Mikołaja w Malborku
- 15125
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
Czas Świąt Bożego Narodzenia, to okres różnych przygotowań. To kolędowanie i pachnąca świerkiem, kolorowo przystrojona choinka, świąteczne dekorowanie domu i przygotowanie tradycyjnych potraw. Również jest to czas na wykonywanie ozdób świątecznych.
Z tej to okazji 5 grudnia, uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w warsztatach bożenarodzeniowych. Organizatorki warsztatów zapewniły wszystkim potrzebne materiały plastyczne, niezbędne pomoce do wykonania ozdoby, artykuły pasmanteryjne oraz niosły pomoc podczas realizacji pomysłu.
W programie kreatywnych zajęć terapeutycznych studia „Mamy To” znalazły się: poduszki dekoracyjne, warsztaty krawieckie i makrama. Dewizą elblaskiego studia jest „tworzyć z pasją, uczyć z sercem”.1115
WIELKA LOTERIA ŚWIĄTECZNA
ANDRZEJKOWE WRÓŻBY
Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb... Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.
Dzień 29 listopada w naszej szkole, w czasie przerw, przybrał formę andrzejkowych wróżb.
Uczniowie klas IV – VIII z Samorządem Uczniowskim postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj ,,przepowiadania przyszłości” za pomocą wróżb i magii. Zgodnie z andrzejkową tradycją wróżbiarki i wróżbici pomagali poznać naszą przyszłość poprzez wróżenie z kości i z dłoni, pływających wróżb, oraz losowanie karteczek przepowiadających przyszłe sympatie, zawody czy niezwykłe plany.
Bezcenny był uśmiech i radość dzieci podczas andrzejkowej zabawy.8
DNI ŻYCZLIWOŚCI, POZDROWIEŃ, PRAW DZIECKA I TOLERANCJI
„Każdy z nas rodzi się, mając prawo do bycia szczęśliwym”
Listopad to miesiąc obfitujący w nietypowe święta kierujące naszą uwagę na wartości, prawa i wzajemne relacje międzyludzkie. Już 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji – święto szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie. 20 listopada to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. 21 listopada wypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli czas dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
18 listopada rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody Szkolnego Tygodnia Życzliwości, Pozdrowień, Tolerancji i propagowania Praw Dziecka.
Podczas Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oprócz pogadanek na godzinach wychowawczych uczniowie mieli sposobność przekazania miłych i ciepłych słów bliskiej osobie, umieszczając kartki z pozdrowieniami do specjalnie przygotowanej skrzynki. Akcji towarzyszyły wystawy na korytarzach szkolnych związane z tematyką danego święta.
3Uczniowie naszej społeczności wzięli udział w wyborach szkolnego pt. „Najżyczliwszy uczeń” - była to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego. Klasy młodsze oraz IV i V uczestniczyły w debacie pod hasłem „Czym jest życzliwość i tolerancja”.
6
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
Piątek, 15 listopada był wyjątkowym dniem dla pierwszoklasistów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia naszej szkoły. Pierwszoklasiści długo czekali na tę radosną chwilę, towarzyszyli im rodzice, dziadkowie, starsi koledzy i koleżanki, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.
4Certyfikat i słodkości dla wyjątkowych pierwszoklasistów od Samorzadu Uczniowskiego
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15 listopada 2024 roku świętowaliśmy w niecodzienny sposób Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Uczniowie już kilka dni wcześniej wzorowo przygotowali się do tej matematycznej akcji: stworzyli plakaty, rekwizyty, ozdobili szkołę tematycznymi dekoracjami, aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw: „Matematyczny marmur”, „Hasło dnia” oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego.
Do tabliczkowych potyczek zaprosili uczniów nauczyciele matematyki - panie Barbara i Urszula. W hali sportowej na ulicy Osiedlowej czekały następujące zadania i gry: "Ciekawe zadanie", "Sudoku", "Skacząca tabliczka", "Bieg olimpijczyków" oraz "Główka pracuje" - wyzwanie dla wychowawcy i jego pomocnika.
Gratulujemy wszystkim udziału i sukcesu w konkurencjach i dziękujemy za wspólnie spędzony dzień. Zapraszamy za rok!1025Zwycięskie klasy
Lekcja demokracji
Jakie pomysły na rozwój Gronowa Elbląskiego mają uczennice i uczniowie klasy ósmej naszej szkoły? O tym powiedzieliśmy wójtowi Marcinowi Ślęzakowi podczas wizyty w Urzędzie Gminy.
Czy dworzec PKP w Gronowie Elbląskim będzie wyremontowany? Czy jest szansa na oświetlenie boiska?
To tylko dwa pytania, jakie uczniowie ósmej klasy z Zespołu Szkół zadali wójtowi Gronowa Elbląskiego p. Marcinowi Ślęzakowi. Naszego wójta odwiedziliśmy w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie, którą przygotowała p. Mirosława Tamaka. Delegacji naszej szkoły towarzyszyła p. dyrektor szkoły Jolanta Koszykowska.
Podczas wizyty zwiedziliśmy siedzibę urzędu, dowiedzieliśmy się, czym zajmują się poszczególne wydziały i do jakich gabinetów trzeba pójść, żeby załatwić konkretny problem.
Na koniec zebraliśmy się w sali, gdzie odbywają się sesje Rady Gminy, w tym miejscu wójt Marcin Ślęzak, radna p. Katarzyna Zajkowska oraz przewodniczący Rady p. Krzysztof Dorosz opowiedzieli nam o swojej pracy. Uczestniczący w spotkaniu z zainteresowaniem wysłuchali informacji o tym, na czym polega zarządzanie naszą miejscowością. My przedstawiliśmy kilka własnych pytań i pomysłów, aby też najmłodszym gronowiakom żyło się dobrze. Bardzo dziękujemy wójtowi, przewodniczącemu, radnej i urzędnikom za tak miłe przyjęcie oraz poświęcony czas. To była cenna lekcja demokracji.99
Rejonowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym
14.11.2024 reprezentacje z Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim uczestniczyły w Rejonowych Mistrzostwach w Tenisie Stołowym. Po wielu pojedynkach reprezentacja dziewcząt młodszych zajęła czwarte miejsce. Dziewczęta starsze uplasowały się na siódmej pozycji. Chłopcy ze starszej grupy wiekowej zajęli miejsce ósme.Gratulujemy wszystkim zawodnikom. Tak wysokie lokaty w Rejonowych Mistrzostwach to duży sukces.
3
VI Bieg Niepodległości - fotorelacja
- 4
Tobie Polsko śpiewamy...
Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii - odzyskanie niepodległości. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie zamierzaliśmy ją czcić – radośnie.
Rok 2024 wyznacza 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aby cieszyć się wolną Ojczyzną w naszej szkole, 8 listopada odbył się koncert pieśni patriotycznych pod hasłem „Tobie Polsko śpiewamy” w wykonaniu uczniów z klas IV – VIII.
7Głównym celem koncertu było rozbudzenie w sercach młodego pokolenia miłości do ojczystej ziemi, regionu i miejscowości. Była to także doskonała okazja do rozwijania swoich zdolności muzycznych i prezentacji talentów. Młodzi wykonawcy, od najmłodszych do tych starszych zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Koncert był wyrazem muzycznej wrażliwości uczniów, wspaniałą lekcją historii, patriotyzmu i preludium do obchodów Święta Niepodległości.
Poprzez wspólny śpiew oddaliśmy hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość.
5Szkolny zespół wokalno - muzyczny "Lubię to"
Klasa IV - "Przybyli ułani"
Klasa V - "Piechota"
1Klasa VI - "Wojenko, wojenko"
2Klasa VII - "Serce w plecaku"
1Klasa VIII - "Pałacyk Michla"
W podzięce za aktywny udział i zaangażowanie
Niepodległa, niepokorna
Zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
Bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna
Już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
Bo na imię Polska, Polska ma.
#Szkoła do hymnu
W piątek 8 listopada, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Akcja “Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie społeczności szkolne w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Hymn został odśpiewany o symbolicznej godzinie 11:11.
#SzkołaDoHymnu
#NiepodległaDoHymnu
Dzień Seniora z inscenizacją "Dzień z życia pszczółek”
6 listopada klasy II i III wystąpiły z okazji Dnia Seniora z inscenizacją "Dzień z życia pszczółek'. Przedstawienie miało na celu zaprezentowanie społeczności lokalnej szkolnego projektu "Rabaty miododajne".
Listopadową prezentacją dla zgromadzonych na spotkaniu Seniorów ukończono realizację projektu "Wzmocnij swoje otoczenie" pod nazwą "Rabaty miododajne".
Projekt polegał na założeniu na terenie szkolnym pięciu rabat kwiatowych wabiących pszczoły, upiększających krajobraz. Uczy ekologicznych zachowań z korzyścią dla uczniów i mieszkańców Gronowa Elbląskiego.
Szkoła i uczniowie zyskali dzięki projektowi także ul dydaktyczny i domki dla owadów.
Dzieci, przebrane za pszczółki, stanęły na wyżynach aktorstwa i popisowo zagrały swoje role. Seniorzy nagrodzili występ szczerymi brawami. Wysłuchali też życzeń i poczęstowali się pierniczkami upieczonymi na zajęciach szkolnych przez uczniów naszej szkoły.2
Quo vadis? Do muzeum
6 listopada klasa VIII razem z wychowawcą wybrała się do elbląskiego Multikina na adaptację powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Uczniowie obejrzeli film w reżyserii Aniry Wojan i Roya Sukankana. Była to animowana adaptacja powieści naszego noblisty z bollywoodzkim akcentem. Warto podkreślić, że „Quo Vadis” otrzymał honorowe patronaty hinduskiego Ministerstwa Mediów i Komunikacji, a także polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji.
W projekt zaangażowano znanych aktorów – Małgorzatę Kożuchowską (Eunice), Michała Milowicza (Petroniusz), Michała Koterskiego (Neron) i Jarosława Boberka (Chilon) - to oni użyczyli głosu postaciom.
Kolejnym punktem wyprawy naszych uczniów do Elbląga było Muzeum Archeologiczno - Historyczne. Na zwiedząjacych czekały wystawy stałe w budynku Podzamcza: „Świadectwa. Historia w twarzach - twarze historii", „Elbląg reconditus”, „Truso - legenda Bałtyku”, „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu" oraz wystawy stałe w budynku Gimnazjum: „Żuławy – ziemia ujarzmiona. Między trzema gardzielami Wisły", „Relikty chwały Elbląga i regionu". Ogromne zainteresowanie na zwiedzających wywarła także wystawa usytuowana się w skrzydle południowym: „Elbląg. Historia ukryta pod ziemią”.
Poprzez prezentację często bardzo niepozornych znalezisk ekspozycja elbląskiego muzeum odkryła przed zwiedzającymi tajemnice pracy archeologów. Na wystawie można było obejrzeć wiele nieprezentowanych dotąd zabytków, bez których zrekonstruowanie historii i życia dawnego Elbląga nie byłoby możliwe.66Pod pomnikiem Twórców Niepodległej
3222
Nasi na podium
Powiatowe Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Chłopców zakończyły się wielkim sukcesem. To trzecie miejsce traktujemy jako wielkie osiągnięcie. Dzięki dobrej grze w obronie i fantastycznym paradom bramkarskim nasi zawodnicy pokazali, że są zespołem.
Podopieczni p. M. Jabłońskiej pokazali, że systematyczne treningi nie idą na marne.3
Wicemistrzowie w piłce ręcznej
31 października 2024r. nasza reprezentacja chłopców zdobyła drugie miejsce w Finale Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasza męska drużyna może poszczycić się srebrnym medalem w piłce ręcznej. Gratulacje!
DZIEŃ DYNI
- 6
W czwartek 31 października, w I klasie, celebrowaliśmy „Święto Dyni”, które sprawiło wiele radości młodym uczniom. Dynia, będąca symbolem jesieni, stała się główną bohaterką naszego dnia. Zorganizowaliśmy ciekawe zajęcia, podczas których dzieci miały okazję zapoznać się z różnorodnością dyni, oglądając oraz porównując jej różne odmiany. Uczniowie dowiedzieli się o zdrowotnych właściwościach tego warzywa – bogatego w witaminy i minerały – oraz rozmawiali o pysznych potrawach, które można z niej przyrządzić.
Zabawa z dynią nie ograniczała się tylko do wiedzy teoretycznej. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem brały udział w różnorodnych zadaniach. Tworzyły kreatywne prace plastyczne, rozwiązywały zadania matematyczne i logiczne, rozwijały słownictwo, uczestniczyły w grach tematycznych. Każdy z uczniów miał szansę wyrazić swoją wyobraźnię i twórczość, a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, że „Święto Dyni” było udane.
Skakanka — podsumowanie rekordów
31 października w świetlicy podsumowaliśmy miesięczne zmagania w skokach na skakance. Nasi miłośnicy skakanki systematycznie skaczą i biją rekordy!
Wszyscy wiedzą, że skakanka to jedna z najbardziej znanych i najprostszych zabawek, której użycie może przynieść wiele korzyści dla prawidłowego rozwoju. Zabawy z tym przyrządem są zarówno zabawą, jak i formą ćwiczeń fizycznych. Dziecko może bawić się i jednocześnie rozwijać różne umiejętności poznawcze oraz fizyczne. Skakanie ma więc wiele korzyści dla zdrowia i umysłu.
Wśród dziewcząt zwycięstwo odniosła Agata G. i zdobyła złoty medal za 219 skoków. Drugie miejsce zajęła Kalina K. Trzeci wynik osiągnęła Sandra K.. Wśród chłopców zwyciężył Oskar P. z wynikiem 644 skoków, drugie miejsce zajął Szymon U. Zaś na trzecim miejscu uplasował się Mikołaj G.. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale, a wszyscy uczestnicy słodkie upominki.
Nagrody ufundowała Gminna Komisja do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wspiera aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia.
WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W AKCJI #SZKOŁA PAMIĘTA
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Nasza placówka kolejny już raz wzięła udział w akcji, której celem jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.
W ramach przedsięwzięcia nasi uczniowie 30 października odwiedzili cmentarz komunalny, a w nim miejsce, poświęcone powstańcom listopadowym. Na znak pamięci złożyli kwiaty, z zadumą słuchali opowieści nauczyciela o tragedii, która wydarzyła się 21 stycznia 1832r. w Fiszewie.Uczniowie wiedzą, jak ważna jest potrzeba pielęgnowania pamięci ludzi, którzy związani są z historią Małej Ojczyzny - Gronowa Elbląskiego. Delegacje klasowe odwiedziły również groby byłych dyrektorów szkoły oraz nauczycieli, pochylili się nad grobami, zapalili znicze, oddali hołd zmarłym.
#SzkołaPamięta
11
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie