Szanowni Rodzice Ósmoklasistów!
Proszę zapoznać się z ważnymi informacjami dotyczącymi egzaminu ósmoklasisty.
HARMONOGRAM EGZAMINU- główny
16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9.00 - język polski, czas egzaminu 120 minut
17 czerwca 2020 (środa), godz. 9.00 - matematyka, czas egzaminu 110 minut
18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9.00 - język obcy nowożytny, czas egzaminu 90 minut
TERMIN DODATKOWY
7 lipca 2020 (wtorek), godz. 9.00 - język polski
8 lipca 2020 (środa), godz. 9.00 - matematyka
9 lipca czerwca 2020 (czwartek), godz. 9.00 - język obcy nowożytny
Termin dodatkowy egzaminu jest dla ucznia, który:
-
Z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu z danego przedmiotu
lub:
-
Przerwał egzamin ósmoklasisty lub któremu egzamin został przerwany i unieważniony w terminie głównym (także z przyczyn losowych lub zdrowotnych)
lub:
-
Któremu Dyrektor OKE lub Dyrektor CKE unieważnił dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu.
! Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone do 31 lipca. Szkoły otrzymają wtedy również zaświadczenia. Rodzice ucznia mają prawo do wglądu sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej w miejscu i czasie wyznaczonym przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez OKE zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Dokładne informacje na stronach www.oke.lomza.pl lub www.cke.gov.pl
Wszelkie informacje dotyczące organizacji i przeprowadzenia egzaminu także na powyższych stronach.
JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gronowie Elbląskim uczniowie przystępują do egzaminu z języka angielskiego i języka niemieckiego.
WYDŁUŻONY CZAS PRACY Z ARKUSZEM EGZAMINACYJNYM MAJĄ:
Uczniom uprawnionym na podstawie opinii lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną lub zaświadczenia lekarskiego przysługuje wydłużony czas zdawania egzaminu :
- języka polskiego do 180 minut
- z matematyki do 150 minut
- z języka obcego nowożytnego do 135 minut
Ważne!
Wydłużenie czasu dotyczy arkusza standardowego (0-100), w którym na stronie tytułowej podano czas pracy z arkuszem taki, jak w harmonogramie.
ORGANIZACJA EGZAMINU
-
Uczeń ma obowiązek stawić się w szkole w dniu egzaminu o godz. 8.30. Uczniowie korzystający z autobusów szkolnych stawiają się w wyznaczonych miejscach i o wyznaczonej godzinie w swoich miejscach zamieszkania. Zdający wchodząc na teren szkoły korzystają z dwóch wejść:
-
głównego wejścia budynku przy ul. Osiedlowej 6A (uczniowie zapisani w dzienniku od numeru1-14)
-
z zewnętrznego wejścia na salę gimnastyczną- przy siłowni (dotyczy uczniów z numerami w dzienniku od 15 do 28)
-
Czekając przed wejściem uczeń ma zakryte maseczką lub przyłbicą usta i nos. Zachowuje dystans od innych zdających co najmniej 1.5 metra.
-
Na egzamin może przyjść osoba wyłącznie zdrowa bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
-
Osobiste rzeczy, typu odzież wierzchnią, plecak czy torbę Lu wszelkie urządzenia telekomunikacyjne (telefony komórkowe!) uczeń zostawia w osobistej szafce lub w szatni w przeznaczonym do tego foliowym worku.
-
Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu przez zdającego miejsca.
-
Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości. Obowiązuje dystans 1.5 metra.
-
Zdający powinien mieć przy sobie ważną legitymację szkolną lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL.
-
Zarówno zdający, jak i każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzanym egzaminie nie może przyjść na egzamin jeżeli przebywa w domu z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
-
Rodzic lub prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zdający wymaga pomocy np. podczas poruszania się.
-
Uczeń zdający egzamin nie może wnieść na teren szkoły rzeczy zbędnych: typu książki, maskotki, telefon komórkowy.
-
Do sali egzaminacyjnej zdający może wnieść wyłącznie przybory, które są wymienione w komunikacie, tzn.:
-
długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem. Nie dozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywanych czy ścieralnych.
-
linijkę w przypadku egzaminu z matematyki.
-
Podczas egzaminu zdający korzysta wyłącznie z własnych przyborów do pisania
i linijki. Szkoła zapewni rezerwowe przybory (zdezynfekowane) dla zdających. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
-
Szkoła nie zapewnia wody do picia, ani posiłków. Zdający może przynieść własną butelkę z wodą niegazowaną o pojemności 0.5 litra.
-
Przewodniczący komisji losuje numer odpowiadający miejscu, które zdający zajmuje w sali egzaminacyjnej. Zdający kieruje się do wyznaczonego stolika.
-
Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę egzaminacyjną po godz. 9.00, tj. po rozdaniu arkuszy egzaminacyjnych. Wyłącznie w uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego (Dyrektor szkoły) podejmuje decyzję o wpuszczeniu osoby spóźnionej na salę, jednak nie później niż do zakończenia czynności organizacyjnych. Uczeń spóźniony nie losuje numerka lecz zajmuje miejsce wskazane przez przewodniczącego zespołu nadzorującego.
-
Po zajęciu miejsca przy stoliku uczeń, z chwilą rozpoczęcia egzaminu może odsłonić usta i nos.
-
Podczas trwania egzaminu zdający ma obowiązek zakryć usta i nos przyłbicą lub maseczką w sytuacji, gdy:
-
podchodzi do niego członek komisji nadzorującej
-
wychodzi do toalety
-
kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i opuszcza salę egzaminacyjną.
-
Podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej członków zespołu nadzorującego lub obserwatora mają oni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić usta i nos w chwili, gdy obserwują przebieg egzaminu siedząc lub stojąc z zachowaniem niezbędnego odstępu.
-
Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą mieć zakryte ustai nos maseczką lub przyłbicą w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsc jeśli uznają to za właściwe i w ich ocenie konieczne.
-
Do godz. 8.55 każdego dnia egzaminu przewodniczący zespołów nadzorujących w obecności przedstawicieli zdających z każdej sali stwierdzają nienaruszenie przesyłek z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a następnie je pobierają i przenoszą materiały egzaminacyjne do sal egzaminacyjnych. Członkowie zespołu nadzorującego muszą w tym czasie mieć zakryte usta i nos oraz założone rękawiczki.
-
O godzinie 9.00 członkowie zespołu nadzorującego rozdają zdającym arkusze, zdający zapoznają się z instrukcją na pierwszej stronie arkusza, sprawdzają czy Arkusz zawiera wszystkie ponumerowane strony, a następnie kodują arkusz (dotyczy zdających, którzy mają taki obowiązek). Członkowie zespołu nadzorującego rozdając materiały zdającym mają obowiązek zakryć usta i nos oraz mieć założone rękawiczki.
-
Po czynnościach wymienionych w pkt.19 przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje w widocznym miejscu czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu i poleca zdającym otworzyć arkusze.
-
W przypadku egzaminu z języka obcego egzamin rozpoczyna się otworzeniem płyty CD z tekstami w danym języku.
-
W czasie trwania egzaminu z danego przedmiotu zdający nie powinien opuszczać sali egzaminacyjnej. Wyłącznie w uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się uczniaz osobami innym. Wyjątek stanowią osoby udzielające pomocy medycznej.
-
W przypadku konieczności opuszczenia sali przez zdającego sygnalizuje on ten fakt poprzez podniesienie ręki. Zdający pozostawia zamknięty Arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali. Wychodząc z sali zdający zakrywa usta i nos.
-
Jeśli zdający zakończył pracę z arkuszem przed wyznaczonym czasem, zamyka arkusz i odkłada na brzeg stolika, podnosi rękę sygnalizując zakończenie pracy. Członek zespołu nadzorującego sprawdza czy uczeń przeniósł odpowiedzi na kartę odpowiedzi (nie dotyczy uczniów uprawnionych do nieprzenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi). Po uzyskaniu pozwolenia na opuszczenie sali egzaminacyjnej, uczeń wychodzi nie zakłócając pracy pozostałym zdającym. Wychodząc z sali zakłada maseczkę lub przyłbicę w celu zakrycia nosa i ust.
-
Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
-
Zdający może opuścić salę egzaminacyjną, jeżeli zakończył pracę z arkuszem najwcześniej na 15 minut przed zakończeniem właściwego czasu wyznaczonego na pracę z arkuszem.
-
Po opuszczeniu sali egzaminacyjnej zdający nie gromadzą się w grupach przy wejściu ani w otoczeniu szkoły.
-
Po zakończeniu egzaminu, w każdym dniu członkowie zespołu nadzorującego pakują materiały egzaminacyjne do kopert w obecności co najmniej jednego przedstawiciela zdających z każdej sali. Wykonując czynności te członkowie zespołu nadzorującego mają zakryte usta i nos oraz na dłoniach mają rękawiczki.
-
Członkowie zespołu nadzorującego oraz obserwatorzy powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali egzaminacyjnej. Jednakże w celu monitorowania prawidłowości przebiegu egzaminu powinni uważnie obserwować zdających, np. w pozycji stojącej. Na ten czas nie wymaga się zakrywania ust i nosa przez komisję.
KODOWANIE ARKUSZA EGZAMINACYJNEGO
-
Arkusz egzaminacyjny koduje się indywidualnym kodem ucznia oraz numerem PESEL w wyznaczonych na arkuszu miejscach, tj. stronie tytułowej i na karcie odpowiedzi.
-
Przed rozpoczęciem egzaminu członkowie zespołu nadzorującego sprawdzą poprawność zakodowania arkuszy.
-
W przypadku uczniów korzystających z dostosowań na egzaminie (dysleksja, wydłużenie czasu) czynność kodowania dokonują członkowie zespołu nadzorującego.
-
Zdający nie podpisuje arkusza imieniem i nazwiskiem!
UWAGA!
Warunkiem ukończenia szkoły jest przystąpienie do egzaminu, więc proszę byście Państwo zadbali o spełnienie powyższych wymagań.
Anna Wróblewska
dyrektor szkoły