Procedury obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II
w Gronowie Elbląskim wynikające z przepisów prawa wydanych przez Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w związkuz zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Podstawa prawna:
-
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., nr 6, poz. 69 z późn. zm.),
-
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 z późn. zm.),
-
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493 z późn. zm.)
Cel procedury: zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego w szkole
Zakres obowiązywania procedury: procedura dotyczy postępowania uczniów podczas pobytu w szkole w czasie epidemii COVID-19
Uczestnicy postępowania: Dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice/ prawni opiekunowie, interesanci.
I. OBOWIĄZKI UCZNIA:
1. Z dniem 1 września 2020r. szkoła wznawia naukę w systemie stacjonarnym.
2. Do szkoły mogą uczęszczać uczniowie zdrowi, bez symptomów choroby zakaźnej.3.W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u dziecka rodzic udaje się z dzieckiem do lekarza.
4. Do szkoły nie uczęszczają uczniowie, których domownicy przebywają w kwarantannie lub w izolacji.
5. Uczniowie z miejscowości Gronowo Elbląskie i Oleśno przychodzą do budynku szkoły przy
ul. Osiedlowej 6A ok. 10 minut przed rozpoczęciem lekcji, korzystając z wyznaczonego wejścia:
a) z wejścia głównego korzystają klasy IV, V, VIa i VIb
b) z wejścia od tyłu budynku klasy VIIa, VIIb i VIII.
6. Uczniowie klas 1-3 do budynku szkoły przy ul. Elbląskiej 4 wchodzą i wychodzą wyłącznie wejściem od strony osiedla, kierują się do szatni, a następnie do swojej klasy.
7. W uzasadnionych przypadkach z uczniem do budynku może wejść jedna osoba dorosła.
8. Przed wejściem na teren szkoły uczeń obowiązkowo dezynfekuje ręce, a jeżeli ma przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji, potwierdzone zaświadczeniem od lekarza specjalisty - natychmiast myje ręce.
9. Uczeń do szkoły zabiera własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będzie możliwości pożyczania ich od innych uczniów lub nauczyciela.
10. Każda osoba wchodząca do szkoły, w tym uczeń ma obowiązek nałożenia maseczki ochronnej na nos
i usta. Uczeń stosuje ją także podczas przerw międzylekcyjnych, w przestrzeniach wspólnych, tj. szatnia, toalety, korytarze.
11. Po wejściu do szkoły i zastosowaniu się do wymagań sanitarnych, uczeń udaje się do sali lekcyjnej lub przebywa na korytarzu przed gabinetem, w którym ma lekcje w wyznaczonym miejscu (sektorze), na danym piętrze (poziomie). Jednocześnie ma bezwzględny zakaz przemieszczania się bez pozwolenia nauczyciela czy pełniącego dyżur pracownika szkoły.
12. Po zakończonej lekcji, uczeń opuszcza gabinet szkolny, nakłada maseczkę i przemieszcza się do kolejnej pracowni czy sali, zgodnie z planem.
13. Dyżurny klasowy ma obowiązek dopilnowania ustawienia przez uczniów plecaków oraz samych uczniów przed gabinetem lekcyjnym.
14. Uczniowie klas 1-3 spędzają czas zajęć i przerw ze swoim wychowawcą lub innym nauczycielem przedmiotu. Nie kontaktują się z dziećmi z innych klas.
15. Uczniowie klas 1-3 powinni mieć w swoim plecaku własną maseczkę na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
II. UCZEŃ BEZWZGLĘDNIE MUSI:
1. Stosować zasady higieny: często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie, zachowywać dystans, a także unikać dotykania oczu, nosa i ust.
2. Zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania oraz w stosowny sposób zwracać uwagę innym w tym zakresie.
3. Bezwzględnie unikać większych skupisk uczniów.
4. Zachować dystans przebywając na korytarzu w wyznaczonych dla klas miejscach (sektorach), w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych na terenie szkoły.
III. PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCA W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
1.Do świetlicy w budynku przy ul. Osiedlowej 6A i Elbląskiej 4 może uczęszczać uczeń zdrowy bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz gdy domownicy nie przebywają w kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
2. Rodzic/opiekun przyprowadzający dziecko/dzieci do świetlicy powinien przestrzegać następujących zasad:
a) Opiekun bez objawów chorobowych
b) Dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/ dziećmi min. 1,5 m
c) Dystans od pracownika świetlicy min. 1,5m
d) Opiekunowie powinni posiadać środki ochronne – maseczki, rękawiczki jednorazowe lub przeprowadzić dezynfekcję rąk.
3. Należy ograniczać przebywanie osób z zewnątrz do niezbędnego minimum i w wyznaczonych obszarach.4. Do kontaktu zaleca się kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
5. Jeżeli pracownik świetlicy zaobserwuje niepokojące objawy choroby u dziecka, odizoluje je do odrębnego pomieszczenia- izolatki i niezwłocznie powiadomi rodziców w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.6. W izolatce opiekę nad dzieckiem sprawuje wskazany przez nauczyciela pracownik obsługi.
7. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
8. Środki do dezynfekcji rąk umieszczone są w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem wychowawcy świetlicy.
9. Świetlicę wietrzy się nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci
w świetlicy, w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków i po przeprowadzeniu dezynfekcji.
10. Przedmioty, sprzęty i przybory wykorzystywane podczas zajęć będą czyszczone i dezynfekowane przez pracownika obsługi.
11.Uczeń nie może wnosić do świetlicy swoich zabawek, gier itp. oraz nie może wymieniać się przyborami z innymi uczniami.
12. Spożywanie posiłków będzie odbywało się zmianowo, przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Po każdej zmianie blaty stołów i poręcze krzeseł będą dezynfekowane.
13. Dania i produkty będą podawane przez wyznaczone osoby /obsługę stołówki.
14. Uczeń, który nie korzysta z obiadów powinien być zaopatrzony w suchy prowiant, wodę pitną
w butelce lub ciepły napój w termosie.
IV. BEZPIECZEŃSTWO W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
1. Na terenie biblioteki obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa.
2. Po wejściu do biblioteki konieczne jest dezynfekowanie rąk.
3. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (minimum 1,5 m).
4. W bibliotece jednorazowo mogą przebywać 4 osoby (z zachowaniem bezpiecznej odległości).
5. Regularnie czyszczone będą powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki, drzwi wejściowe, blaty, oparcia krzeseł.
6. Pomieszczenie, w którym znajduje się biblioteka regularnie będzie wietrzone, tj. co najmniej raz na godzinę.
7. Kwarantannie podlegają wszystkie zwracane do biblioteki materiały (przyjęte materiały zostaną opatrzone przez bibliotekarza datą zwrotu i odłożone w wyznaczone miejsce).8. Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach:
a) na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby);
b) tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin (jedna doba).
9. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu.V. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO NA ZAJĘCIACH WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
1. Podczas zajęć wychowania fizycznego i innych zajęć o charakterze sportowym,
w których nie można zachować dystansu, na czas epidemii nauczyciele ograniczają ćwiczenia i gry kontaktowe i zastępują je innymi.
2. Przy sprzyjającej aurze zajęcia prowadzone są na otwartej przestrzeni.
3. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali sportowej, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować zostały usunięte, co uniemożliwia uczniom dostęp do nich.
4. Przybory do ćwiczeń typu: piłki, skakanki, obręcze wykorzystywane podczas zajęć są czyszczone lub dezynfekowane przez pracownika obsługi.
5. W sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz podłoga myte są przez pracownika obsługi detergentem oraz zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
6. W trakcie zajęć należy wietrzyć salę gimnastyczną.
7. W szatniach gimnastycznych uczniowie zachowują bezpieczną odległość.
8. Obowiązują ogólne zasady higieny: mycie rąk, dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, ust i nosa.
VI. OBOWIĄZKI RODZICÓW/PRAWNYCH OPIEKUNÓW
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Cel procedury: zapewnienie bezpieczeństwa w szkole
Zakres obowiązywania procedury: procedura dotyczy postępowania rodziców/ prawnych opiekunów w czasie trwania epidemii COVID-19
Uczestnicy postępowania: rodzice/ prawni opiekunowie, interesanci
Obowiązki rodziców, interesantów:
1. Szkoła zastrzega sobie możliwość mierzenia temperatury ciała każdej osobie wchodzącej na teren szkoły.
2. Temperatura ciała będzie mierzona przez upoważnionego przez dyrektora pracownika przy wejściu do szkoły. Wyniki pomiaru nie będą utrwalane.
3. Jeżeli pomiar temperatury ciała danej osoby przekroczy 37 °C, szkoła odmawia wpuszczenia takiej osoby do budynku.
4. Zaleca się ograniczenie osobistych wizyt w szkole. Z wychowawcą lub innym nauczycielem przedmiotu należy kontaktować się przez dziennik elektroniczny.
5. Każda osoba wchodząca na teren szkoły ma obowiązek zakrycia ust i nosa maseczką lub przyłbicą oraz musi zdezynfekować ręce. Przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk zamieszczono instrukcję prawidłowej dezynfekcji rąk.
6. Osoby wchodzące na teren szkoły zobowiązane są do zachowania dystansu społecznego względem pracowników, uczniów i innych osób, wynoszącego min. 1.5 m.
7. Rodzice zobowiązani są do codziennej weryfikacji stanu zdrowia swoich dzieci, zaleca się codzienne mierzenie temperatury ciała przed wyjściem do szkoły. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych należy pozostawić dziecko w domu
i skonsultować się z lekarzem.
8. W przypadku wykazywania objawów chorobowych szkoła ma prawo odmówić wpuszczenia ucznia na teren budynku. W takiej sytuacji rodzice zostaną niezwłocznie poinformowani telefonicznie o zaistniałej sytuacji.
9. Jeżeli w domu ucznia przebywa osoba objęta kwarantanną, rodzic nie może przez okres kwarantanny tej osoby przyprowadzać dziecka do szkoły. Fakt ten należy zgłosić niezwłocznie do sekretariatu szkoły telefonicznie (55-231-43-33) i wychowawcy przez dziennik elektroniczny.
10. Rodzice zobowiązani są do dopilnowania, aby dziecko będące w kwarantannie na bieżąco realizowało zadania otrzymane drogą online. W przypadku choroby należy niezwłocznie uzupełnić zaległości powstałe w czasie nieobecności ucznia w szkole.
11. Uczniowie zobowiązani są mieć własny zestaw podręczników i przyborów szkolnych. W szkole nie ma możliwości pożyczania ich od innych uczniów.
12. Rodzice zobowiązani są do współpracy ze szkołą w zakresie standardów bezpieczeństwa, m.in. do przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny.
13. Rodzice uczniów zobowiązani są do weryfikacji danych kontaktowych, którymi dysponuje szkoła, by w razie konieczności kontakt z domem rodzinnym był natychmiastowy.
14. Rodzice na bieżąco sprawdzają informacje od dyrektora i nauczycieli przekazywane przez dziennik elektroniczny lub stronę internetową szkoły, zawsze odbierają telefon ze szkoły oraz kontrolują, czy dziecko nie zabiera do szkoły zbędnych rzeczy.
15. Udział dziecka w lekcjach prowadzonych w systemie stacjonarnym i przestrzeganie reżimu sanitarnego jest obowiązkowy. Jest on równoznaczny z akceptacją nowych zasad funkcjonowania szkoły oraz oznacza, że uczeń i rodzic zobowiązują się do ich stosowania.VII. POSTĘPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA WYSTĄPIENIA OBJAWÓW CHOROBY COVID-19 W SZKOLE:
1. W przypadku gdy nauczyciel zauważy u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję, w tym w szczególności objawy takie jak: gorączka powyżej 37stopni C, kaszel itp. należy przekazać ucznia woźnej, która dokona pomiaru temperatury ciała dziecka, umieści go w odrębnym pomieszczeniu (izolatce) i niezwłocznie powiadomi sekretariat szkoły o konieczności powiadomienia rodziców/prawnych opiekunów dziecka o bezwzględnej potrzebie odebrania dziecka ze szkoły/ przedszkola. Czynności tej dokonuje sekretarz szkoły.
Opiekę nad uczniem w izolatce sprawuje woźna, a w przypadku obecności szkolna pielęgniarka.
2. Pomieszczenie, o którym mowa w ustępie 1 wyposażone jest w środki ochrony osobistej oraz płyn dezynfekujący. Dostęp do pomieszczenia, w którym przebywa uczeń symptomami choroby mają wyłącznie pracownicy szkoły. Po użyciu pomieszczenia personel obsługi dezynfekuje je z zachowaniem wszelkich środków ochrony osobistej;
3. W momencie odbioru odizolowanego dziecka przez rodzica/ opiekuna prawnego należy upewnić się, że nie będzie on miał kontaktu z innymi uczniami, pracownikami szkoły lub innymi osobami znajdującymi się na terenie szkoły.
Sposób prezentacji procedury
1.Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły i w dzienniku elektronicznym, co jednocześnie uznaje się za zapoznanie się rodziców/opiekunów z obowiązującą w szkole procedurą.
2. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedury.
Tryb dokonania zmian w procedurze
Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej Dyrektor szkoły. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
Powyższe wytyczne wchodzą w życie z dniem: 01.09.2020r.
-